fbpx
İçeriğe geç Kenar çubuğuna atla Alt bilgiye atla

Robotik Mitral Kapak Cerrahisi Nedir?

Robotik mitral kapak cerrahisi günümüzde referans merkezlerde robotik kalp cerrahları tarafından başarıyla uygulanmaktadır. Ameliyat riski robotik yöntemle daha düşüktür. Bu yöntem hastanın göğüs kafesi önden açılmadan tamamen kapalı yöntem olarak yapılır. Çok ufak 5 mm’lik kesiklerle robotik operasyonlar yapılır. Operasyon alanının 3 boyutlu, HD, gerçek ve eş zamanlı görüntüsü cerrah konsolunda kullanılır. Robotik ellerin ileri hareket kabiliyeti sayesinde kalbin içinde birçok manevra rahatlıkla ve güvenli bir şekilde yapılır.

Robotik cerrahi tekniği ile mitral kapak tamiri, değişimi, kalp deliklerinin kapatılması, koroner bypass ameliyatları ve tümör ameliyatları güvenle yapılmaktadır. Robotik Cerrahi kalp cerrahisinin teknik olarak ulaştığı en üstün noktadır.

MİTRAL KAPAK HASTALIKLARININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

  • Nefes darlığı
  • Çabuk yorulma
  • Çarpıntı
  • Göğüs ağrısı
  • Halsizlik
  • Güçsüzlük

MİTRAL KAPAK HASTALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

İleri mitral yetersizlik ya da darlık olan hastalar şikâyetlerinin olması ya da kalp fonksiyonlarında bozulma bulunuyorsa cerrahi işlem düşünülmelidir. Cerrahide altın standart mitral kapak tamiridir.

Mitral kapakta yetersizlik (kaçırma) var ise mitral kapak tamiri ilk uygulanması gereken yöntemdir. Tamir için uygun olmayan karmaşık vakalarda kapak değişimi yapılabilir.

Mitral kapağınız romatizmal kalp hastalığına bağlı daraldıysa ya da aynı zamanda kaçırıyorsa mitral kapak tamiri düşünülmelidir. Tamir olamayan vakalarda kapak değişimi yapılmaktadır.

ROBOTİK MİTRAL KAPAK CERRAHİSİ

Robotik cerrahi yöntemi ile mitral kapak tamiri yapılmaktadır. Kapağın yapısal bozuklukları çok farklı teknikler kullanılarak uygulanır ve kapağın fonksiyonel olarak normal işlevi sağlanır. Bunun yanında tamire uygun olmayan vakalarda mekanik ya da biyolojik protez kapaklarla kapak değişimi de uygulanabilmektedir. Eş zamanlı olarak ritim bozukluklarının radyofrekans ya da cryoablasyon yöntemleriyle tedavisi ve triküspit kapak cerrahisi de uygulanabilmektedir.

ROBOTİK CERRAHİNİN AVANTAJLARI

Robotik cerrahinin en önemli avantajları arasında daha az kanama olması, kan verilmemesi (birçok hastada), ağrının çok daha az olması, erken ayağa kalkma, çabuk taburcu, erken ve hızlı iyileşme dönemidir. Tüm bu avantajlar hastalarımızın sosyal ve iş hayatlarına bir kalp ameliyatından sonra çok daha çabuk dönmelerini sağlar. Bunun yanında kozmetik sonuçlar daha üstündür. Hastalar normal hayatlarına fiziksel ve ruhsal olarak daha sağlıklı ve konforlu bir şekilde hızlıca geri dönerler.

Robotik mitral kalp cerrahisi ile ilgili daha fazla bilgi edinmek veya ikinci bir uzman görüşü almak için benimle 0553 622 38 78 numaralı telefonum üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Randevu oluşturmak için asistanımızı  0542 473 51 15 numaralı telefondan arayabilir veya iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca, adres ve iletişim için Google Haritalar sayfamızı inceleyebilirsiniz. 

Kalp hastalıkları ve tedavi yöntemleriyle ilgili merak ettiğiniz diğer konular için blog yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Yorum bırakın