fbpx
İçeriğe geç Kenar çubuğuna atla Alt bilgiye atla

Robotik Kalp Kapak Ameliyatı: Hangi Hastalar İçin Uygun?

Robotik kalp kapak cerrahisi, kalp kapağındaki darlık veya yetmezlik nedeniyle operasyon önerilmiş bütün hastalarda uygulanabilir. Özellikle kapak tamiri ve değişimi için çok üstün bir yöntemdir. Ayrıca, koroner bypass ameliyatı, kalp deliklerinin kapatılması ve tümörlerin operasyonlarında robotik sistemler kullanılabilir.

Robotik kalp kapak cerrahisinin avantajları nelerdir?

  • Robotik ameliyatlarda kanama ve kan ihtiyacı çok daha azdır
  • Hızlı iyileşme dönemi
  • Robotik ameliyatlarda, hastanın yoğun bakımda ve hastanede yatış süresi çok daha kısadır.
  • Daha az ağrı ve çabuk ayağa kalkma
  • Kozmetik üstünlük

Robotik Kalp Kapak Cerrahisi İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Robotik kalp kapak cerrahisi bütün kalp kapak rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılabilir mi?

Mitral, Aort, Triküspid ve Pulmoner kapaktaki onarım veya değişim gerektiren tüm patolojilerde robotik yöntem uygulanabilmektedir. Robotik yöntemin uygulandığı merkezin deneyim seviyesi ile ilişkili olarak, aynı anda 2 veya 3 kapağa birden robotik yöntem ile müdahale etmek mümkündür.

Robotik kalp kapak cerrahisi hangi durumlarda uygulanmaz?

Ciddi göğüs duvarı yapışıklıkları ve bacak atardamarlarında yaygın ve ileri kireçlenme varsa bu yöntem uygulanamayabilir.

Robotik kalp kapak cerrahisi için yaş sınırı var mıdır?

Genellikle 12 – 13 yaşlarından sonra anatomik olarak vücut gelişimi robotik enstrümanların kullanımına olanak sağlar. Erişkinlerde robotik cerrahi sistemi kullanımına anatomik bir kısıtlılık yoktur.

Robotik kalp cerrahisi ile ilgili daha fazla bilgi edinmek veya ikinci bir uzman görüşü almak için benimle 0553 622 38 78 numaralı telefonum üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Randevu oluşturmak için asistanımızı  0542 473 51 15 numaralı telefondan arayabilir veya iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca, adres ve iletişim için Google Haritalar sayfamızı inceleyebilirsiniz. 

Kalp hastalıkları ve tedavi yöntemleriyle ilgili merak ettiğiniz diğer konular için blog yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Yorum bırakın