İçeriğe geç Alt bilgiye atla
Prof.Dr. Burak Onan

Minimal İnvaziv Kalp Cerrahisi

Minimal İnvaziv
Kalp Cerrahisi

Bu teknikte birçok ameliyat klasik yönteme göre daha küçük kesi ile yapılabilir. Bu yöntem ile kamera kullanılabilir ya da kullanılmadan direk bakış ile ameliyat yapılır. Bu yöntem klasik yönteme kıyasla daha hızlı iyileşme imkânı sağlar. Ameliyat riski benzerdir. Bu yaklaşım, bypass, kapak ve bazı aort cerrahisi ameliyatlarında uygulanmaktadır.

Küçük kesin yapılan kalp ameliyatları genel olarak hastalarda daha az kan kaybı, kan ihtiyacının daha az olması ve daha çabuk sosyal hayata dönme imkânı sunar. Özellikle sosyal olarak aktif kişilerde, iş hayatına çabuk dönmek isteyen kişilerde ve bazı ilave hastalığı olan kişilerde komplikasyon riski az olduğundan bu yöntemi önermekteyiz.

  • Küçük kesiler göğüs kemiğinizin ön hatta daha kısa açılması, ya da sağ ve sol taraftan meme altı kesiler olarak kabaca sınıflandırılabilir.
  • Bu kesiler ile aort kapak ameliyatı, mitral-triküspit kapak ameliyatı, kalp tümörü ameliyatları ve bypass ameliyatları yapılmaktadır. Tekli ya da çok damar bypass ameliyatları özel aletler kullanılarak sol göğüs atardamarı çıkartılarak yapılabilir. Bu önemli bir avantajdır.
  • Cerrahınız ameliyatınızın küçük kesilerle yapılıp yapılmayacağına karar verecektir. Unutmayınız ki bu yöntemi sık uygulayan cerrahlarda bu teknik daha iyi sonuçlar vermektedir.
  • İyileşme döneminde dikkat edilecek hususların size özel olarak anlatılacağını unutmayınız. Cerrahınız sizin yanınızda ve en iyi şekilde tedavinizi üstlenecektir.