fbpx
İçeriğe geç Kenar çubuğuna atla Alt bilgiye atla

Mitral Kapağın Tamir Edilip Edilemeyeceği, Ameliyat Öncesinde Anlaşılabilir mi?

Mitral kapak ameliyatı olacak hastaların önemli bir kısmında kapağı tamir etmek mümkündür. Kapağın tamir edilmesi ameliyat döneminde -hastane yatış süresince- daha az istenmeyen durum görülmesini sağlar. Bu önemli bir avantajdır. Bunun yanında ameliyattan sonra ise hastalar kendi kapakları ile daha rahat ve konforlu bir hayat yaşarlar. Kan sulandırıcı ilaçların daha az kullanılması ve de daha düşük enfeksiyon riski en önemli faydalar arasındadır.

Mitral kapak yetersizliğinde kapağın ameliyattan önce detaylı olarak incelenmesi tamir açısından çok önemlidir. Kapak hastalığının tipi ve tanısı transtorasik ekokardiyografi ile genel muayene sonrasında yapılır. İyi bir transtorasik ekokardiyografi ve de iyi görüntülemeler ile mitral kapağın anatomisi ve hastalığı rahatlıkla anlaşılabilir. Eğer ki kapakta ileri derecede yetersizlik -kaçak- çıkarsa hastalara ileri ve detaylı inceleme için transesofajiyal ekokardiyografi (TEE) yapılır. Özellikle tamir düşünülen ya da tamir olabilme şansının ortaya konması için TEE görüntüleri çok önemlidir. Bu görüntüler kardiyoloji ve kalp damar cerrahlarının beraber yaptığı değerlendirmelerde kullanılır.

Kapak tamiri ile ilgilenen ve uygulayan bir kalp cerrahı olarak mitral kapağın tamir edilme şansının olup olmadığı ameliyattan önce TEE görüntülerine bakarak söylenebilir. En sık olarak mitral kapak tamiri dejeneratif bozukluklar dediğimiz kapak yapısının bozulduğu durumlarda mümkündür. Özellikle kapakçığın uzadığı, dokusunun arttığı ya da kapağı tutan korda tendinea adı verilen ipliksi yapıların kopması/uzaması durumunda mitral tamir yapılabilir ve başarılı sonuçlar alınır. Kapağın tamir olma durumu ya da tamir yapma kararı TEE görüntülerine ameliyattan önce bakılarak poliklinik vizitlerinde kalp cerrahı tarafından söylenebilir. 

Sonuç olarak, mitral kapak ameliyatına girecek, mitral kapağının tamir edilmesini isteyen ya da tamire uygun olup olmadığı hususunda bilgi almak isteyen hastaların kalp cerrahlarına TEE görüntüleri ile başvurmaları son derece önemlidir. Bu görüntüler mitral kapak tamir ile ilgilenen kalp cerrahları ile değerlendirilerek size en daha sağlıklı bilgi verilebilir. 

Mitral kapak tamiri ile ilgili daha fazla bilgi edinmek veya ikinci bir uzman görüşü almak için benimle 0553 622 38 78 numaralı telefonum üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Randevu oluşturmak için asistanımızı  0542 473 51 15 numaralı telefondan arayabilir veya iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca, adres ve iletişim için Google Haritalar sayfamızı inceleyebilirsiniz. 

Kalp hastalıkları ve tedavi yöntemleriyle ilgili merak ettiğiniz diğer konular için blog yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Yorum bırakın