fbpx
İçeriğe geç Alt bilgiye atla
Prof.Dr. Burak Onan

Endoskopik Kalp Cerrahisi

Endoskopik
Kalp Cerrahisi

Bu yöntem küçük kesiler ile kamera yardımı kullanılarak yapılan ameliyatları içerir. Cerrah ameliyatı yapabilmek için göğüs kafesinin sağ ya da sol yanından (meme altı/koltukaltı) kesiler yapar. Bu kesiler ameliyatınız için yapılacak minimum kesilerdir. Bu sebeple cerrah direk bakış ile ameliyatı tamamlayamaz, bu sebeple kamera yardımı ile endoskopik cerrahi yapar.

  • Bu yöntem küçük kesiler ile kamera yardımı kullanılarak yapılan ameliyatları içerir. Cerrah ameliyatı yapabilmek için göğüs kafesinin sağ ya da sol yanından (meme altı/koltukaltı) kesiler yapar. Bu kesiler ameliyatınız için yapılacak minimum kesilerdir. Bu sebeple cerrah direk bakış ile ameliyatı tamamlayamaz, bu sebeple kamera yardımı ile endoskopik cerrahi yapar.
  • Bu yöntemde aslında minimal invazif yani küçük kesilerin kullanıldığı bir yöntemdir, ancak ameliyat sırasında kamera yardımı kullanılması teknik olarak üst uzmanlık ve özel eğitim gerektirir.
  • Bu yöntem diğer mini insizyonlara göre daha az travma ve daha hızlı bir iyileşme dönemi sağlar. Kanama son derece azdır. Ağrı daha az görülmektedir ve hastalar daha çabuk taburcu olabilir. Yaraların daha küçük olmasından dolayı enfeksiyon riski daha azdır.
  • Bu yöntemi uygulayan cerrah sayısı sınırlıdır. Endoskopik kamera kullanımının sağlanması ve de uzun cerrahi aletlerin operasyon sırasında kullanılması özel bir eğitim gerektirir. Kesilerin daha da küçük olması ameliyatın cerrah açısından karmaşık edebilir. Bu sebeple bu yöntemi uygulayan cerrahın endoskopik ve robotik cerrahi yöntemlere hâkim ve çok tecrübeli bir cerrah olması gerekir.
  • İyileşme döneminde dikkat edilecek hususların size özel olarak anlatılacağını unutmayınız. Cerrahınız sizin yanınızda ve en iyi şekilde tedavinizi üstlenecektir.