fbpx
İçeriğe geç Kenar çubuğuna atla Alt bilgiye atla

Kalp Ameliyatınızı Yapan Cerrahınızla İletişimde Olun

Kalp ameliyatlarından sonra hastalar, hem kalp cerrahları hem de kardiyologlar tarafından takip edilirler. Cerrahlar genellikle ameliyattan sonraki ilk birkaç haftada daha fazla rol oynar, ancak uzun dönem takipleri kardiyologlar gerçekleştirir. Fakat unutulmaması gereken nokta, kalp ameliyatından sonra yapılan kardiyoloji takiplerinde yapılan tetkiklerin (anjiyo ya da ekokardiyografi gibi) sonuçlarının mutlaka ameliyatınızı yapan kalp cerrahıyla paylaşılması gerektiğidir.

Örneğin, size mitral kapak tamiri yapılmış olabilir; mutlaka ekokardiyografi sonucunu cerrahınızla paylaşın veya kendisine ulaşarak bilgi alın. Aynı şekilde, bypass ameliyatı olduysanız ve bir anjiyo yapıldıysa, anjiyo sonucunu ve görüntülerini mutlaka kalp cerrahınızla paylaşın.

Unutmayın ki, kalp cerrahınıza ulaşmak uzun dönem takiplerinizdeki sonuçların yorumlanmasını kolaylaştıracak ve daha doğru bir takip sağlayacaktır.

Bu sebeple, kalp ameliyatı olacak hastalara önerim, ameliyatı yapacak kalp cerrahlarıyla birebir iletişimde kalmalarıdır. Kalp cerrahınızın iletişim bilgilerini (telefon numaraları gibi) mutlaka alın ve istediğiniz zaman onlara ulaşabileceğinizi unutmayın. Ameliyattan önce kendisiyle görüştüğünüz cerrahınıza ameliyattan sonra da belirli aralıklarla ulaşın veya muayeneye gidin.

Ayrıca, ameliyat sonrasında kalp cerrahları hastalarını yılda bir kez görmek isterler. Bu sebeple, kalp ameliyatı olduysanız mutlaka yılda bir kez kalp cerrahınıza ulaşın, kendisiyle konuşun ve yapılan tetkiklerin sonuçları ile genel sağlık durumunuz hakkında bilgileri kendisiyle paylaşın.

Kalp ameliyatları ile ilgili daha fazla bilgi edinmek, ikinci bir uzman görüşü almak veya randevu oluşturmak için benimle 0553 622 38 78 numaralı telefonum üzerinden iletişime geçebilir, gelişmeler için Instagram hesabımızı takip edebilir veya diğer yazılarımıza blog sayfamızdan ulaşarak inceleyebilirsiniz.

Yorum bırakın