fbpx
İçeriğe geç Kenar çubuğuna atla Alt bilgiye atla

Kalp Hastalıklarının Tedavisinde Ekip Çalışmasının Önemi

Anjiyo sonucunda kalp damarlarında darlık tespit edilen hastaların tedavisinde kardiyologlar ve kalp cerrahları birlikte çalışmaktadır. Eğer size de koroner anjiyografi yapıldıysa ve stent ya da kalp ameliyatı (koroner bypass) arasında bir seçim yapılması gerekiyorsa, bu durumu tecrübeli merkezlerde deneyimli kalp ekipleriyle çözmek en doğru yol olacaktır.

Kalp ekibi, kardiyologlar ve cerrahlardan oluşur ve bu iki branş, hastaların tedavisinde karar aşamasında birlikte hareket ederler. Dünya genelindeki kalp kılavuzları bazı durumlarda örtüşmekte, ancak girişimsel stent tedavisinin ve koroner bypass cerrahisinin üstün olduğu noktalar farklılık göstermektedir. Kardiyologlar, stent veya balon gibi girişimsel işlemler yaparken, cerrahlar kardiyologların tedavi imkanlarının yetersiz olduğu durumlarda ameliyat gerçekleştirirler.

Günümüzde birçok hastada stent takıldığını ve bu stentlerin daraldığını görmekteyiz. Bu hastalarda koroner bypass ameliyatlarını uygulamaktayız. Özellikle genç hastalarda, atar damarlar kullanılarak yapılan uzun ömürlü bypass ameliyatları günümüzde altın standart olarak kabul edilmektedir ve ilk seçenektir. Bununla birlikte, hastanın durumuna göre bacak damarı veya kol atar damarı gibi diğer damarlar da bypass ameliyatlarında kullanılmaktadır.

Unutmamanız gereken en önemli nokta, eğer bir koroner anjiyo yapıldıysa ve bir girişim ihtiyacı doğduysa (stent veya bypass gibi), mutlaka tecrübeli merkezlerde kalp ekiplerine başvurmanızdır. Kardiyologlar ve cerrahların ortaklaşa karar alarak tedavinizi belirlemeleri çok önemlidir.

Tecrübeli merkezlerde olası riskler en aza indirilir ve uzun dönemde en fazla faydayı görebilirsiniz.

Kalp hastalıkları ile ilgili daha fazla bilgi edinmek, ikinci bir uzman görüşü almak veya randevu oluşturmak için benimle 0553 622 38 78 numaralı telefonum üzerinden iletişime geçebilir, gelişmeler için Instagram hesabımızı takip edebilir veya diğer yazılarımıza blog sayfamızdan ulaşarak inceleyebilirsiniz.

Yorum bırakın