fbpx
İçeriğe geç Kenar çubuğuna atla Alt bilgiye atla

Kalp Ameliyatından Sonra Neden Kalp Pili Takılır?

Kalp ameliyatlarından sonra kalıcı kalp pilinin takılması nadir olarak gerekebilir. Kalbin ameliyat sonrasında düzgün bir elektriksel ileti ile kasılamaması durumunda, düzensiz kalp atışları hastaların konforunu bozabilir, çarpıntı gelişebilir veya kalbin durmasına kadar ilerleyen ciddi riskleri beraberinde getirebilir. Kalp pilinin takılması, kalbin çalışmasını düzenleyerek hastaları güvende tutar.

Kalp pili takılması özellikle kalp kapak ameliyatlarından sonra veya doğumsal kalp hastalıkları için uygulanan ameliyatlardan sonra daha sık görülür. Aort kapağı veya mitral kapak değişimi sonrasında ve özellikle triküspit kapak ameliyatı sonrasında kalbin elektriksel akımını taşıyan ileti sisteminin istenmeden hasar görmesi veya etkilenmesi sonucu kalpte ritim sorunları yaşanabilir ve “blok” dediğimiz durum gelişebilir. Bu durum, kalıcı kalp pili gerektiren en sık karşılaşılan durumdur.

İleti sisteminin etkilenmesi durumunda hastalar, cerrahi olarak ameliyatta takılan geçici kalp pili ile çıkarlar. Yaklaşık 7-10 gün süren bir ritim takibinin ardından, alanında uzman kardiyoloji hekimleri ve kalp cerrahları tarafından takip edilen hastalara, ritimde normale dönüş olmayan veya beklenmeyen durumlarda kalıcı kalp pilinin takılması gerekir.

Ayrıca ciddi ritim bozuklukları olan hastalarda kalp pilleri, şok vermek amacıyla da kullanılabilir. Bu durum nadir görülür ve genellikle kardiyoloji uzmanları tarafından tedavi edilir.

Kalıcı piller genellikle kardiyoloji uzmanları tarafından lokal anestezi altında yerleştirilir. İşlem genellikle uzun sürmez, ancak hastalara işlem sonrasında birkaç gün hastane takibi uygulanır ve pili sorunsuz çalışan hastalar taburcu edilir.

Kalp ameliyatları ile ilgili daha fazla bilgi edinmek, ikinci bir uzman görüşü almak veya randevu oluşturmak için benimle 0553 622 38 78 numaralı telefonum üzerinden iletişime geçebilir, gelişmeler için Instagram hesabımızı takip edebilir veya diğer yazılarımıza blog sayfamızdan ulaşarak inceleyebilirsiniz.

Yorum bırakın