fbpx
İçeriğe geç Kenar çubuğuna atla Alt bilgiye atla

Kalp Ameliyatına Girecek Hastalarda Korku ve Endişe

Kalp ameliyatı öncesi dönem, hastalar için korku ve endişe dolu olabilir. Hastalarımız bize geldiklerinde, ameliyat sonrası süreçlere dair bilinmezlikten veya çevrelerinden duydukları olumsuz hikayelerden dolayı endişe yaşarlar.

Burada önemli bir nokta ortaya çıkıyor. Ameliyattan önce hastalarımızla oturup onları tanımaya, kişilik özelliklerini anlamaya çalışıyoruz. Onlara yardımcı olmak için ameliyat kararını birlikte veriyor ve ameliyat sürecini ayrıntılı olarak değerlendiriyoruz.

Ancak asıl önemli olan, hasta-cerrah ilişkisi ve ailenin bu sürece dahil olmasıdır. İyi bir aile desteği, cerrah güveni ve ameliyat sonrası dönemde hastanede sağlanan hemşire bakımı, fizik tedavi gibi hizmetler ile sakin ve huzur verici bir ortam, hastalarımızın memnuniyetini ve mutluluğunu büyük ölçüde artırmaktadır.

Eğer hastanın endişe ve korkusu yeterince anlaşılmaz veya hastaya uygun bir yaklaşım sergilenmezse, ameliyat sonrası süreçte de bu endişeler devam edebilir. Böyle durumlarda nadiren de olsa hastalarımıza ilaç desteği başlatabiliyoruz.

Kalp ameliyatı olacaksanız, korku ve endişe duymanız normaldir. Ancak doktorlarınızla iletişim kurarak ve onlardan rehberlik alarak bu korkularınızı ve endişelerinizi azaltabilir, daha rahat bir ameliyat süreci yaşayabilirsiniz.

Kalp ameliyatları ile ilgili daha fazla bilgi edinmek, ikinci bir uzman görüşü almak veya randevu oluşturmak için benimle 0553 622 38 78 numaralı telefonum üzerinden iletişime geçebilir, gelişmeler için Instagram hesabımızı takip edebilir veya diğer yazılarımıza blog sayfamızdan ulaşarak inceleyebilirsiniz.

Yorum bırakın