fbpx
İçeriğe geç Kenar çubuğuna atla Alt bilgiye atla

İkinci ve Üçüncü Kalp Ameliyatları

İkinci ve üçüncü kalp ameliyatları, ilk ameliyat sonrasında ortaya çıkabilecek komplikasyonları ve yeni sağlık sorunlarını ele almak için kritik bir müdahaledir.  Daha önce kalp ameliyatı olmuş hastalar, bazı şikayetlerle bize başvurduklarında, yaptığımız muayene sonucunda kalp kapak hareketlerinin bozulması, pıhtı oluşumu, pannus dediğimiz kalp içinde sert doku oluşumlarına bağlı problemler, enfeksiyon, kapaklarda daralma ve diğer kapak hastalıklarıyla karşılaşabiliyoruz.

Bu hastalarda önemli olan, mevcut kalp hastalığının durumunu anlamak, netleştirmek ve doğru kararı vermektir. Doğru karar verilmesi, ameliyatın çok büyük oranda başarılı geçmesini sağlar. Başarının esas kritik noktası doğru karar vermektir; teknik detaylar ise bu kararın başarıya dönüşmesinde tamamlayıcı rol oynar.

Kapak ameliyatı olan hastalar, sıklıkla diğer kapaklarda hastalıklarla karşımıza çıkar. Bunun dışında, takılmış olan kapağın bozulması, çalışmaması ya da enfeksiyon sebebiyle tekrar ameliyat gerekebilir. Bypass ameliyatı olan hastalar ise yeni damar tıkanıklıkları için tekrar bypass ameliyatı olabilir veya kapaklarında bozulmalar nedeniyle bir kalp ameliyatına daha ihtiyaç duyabilirler.

Bu süreçte hastalar, ikinci ya da üçüncü kalp ameliyatı olmaktan çekinebilirler; ancak bu tedavi seçeneği hayati önem arz edebilir. Beklenenin aksine, bu ameliyatlar tecrübeli ellerde daha düşük risklerle yapılabilir. Hastalığın durumuna göre ameliyat yaklaşımı, yapılacak işlemler, örneğin değişecek kapaklar ya da ek işlemler gibi konular hastalara anlatılır. Ameliyat öncesi riskler ve hastaların ameliyat süreci hasta ve yakınlarıyla paylaşılır. Bu sebeple, size de ikinci bir kalp ameliyatı önerildiyse mutlaka tecrübeli merkezlere başvurun ve ikinci bir uzman görüşü alın.

Kalp ameliyatları ile ilgili daha fazla bilgi edinmek, ikinci bir uzman görüşü almak veya randevu oluşturmak için benimle 0553 622 38 78 numaralı telefonum üzerinden iletişime geçebilir, gelişmeler için Instagram hesabımızı takip edebilir veya diğer yazılarımıza blog sayfamızdan ulaşarak inceleyebilirsiniz.

Yorum bırakın