fbpx
İçeriğe geç Kenar çubuğuna atla Alt bilgiye atla

Kalp Ameliyatının İlk Adımları ve İyileşme Süreci

Kalp ameliyatları ortalama olarak 6-8 saat sürmektedir. Sabah ameliyata giren hastalarımız öğleden sonra yoğun bakıma alınırlar. Ameliyatlarımız genellikle genel anestezi altında olur ve hastalar ameliyattan sonra yoğun bakıma anestezi altında yani derin uyku vaziyetinde alınırlar. Bu dönemde hastaların nefes alışverişi solunum yoluna konan bir havalandırma tüpü ile solunum cihazına bağlı kalarak sağlanır. Hastaların yoğun bakımda kalp, akciğer, böbrek, beyin ve diğer organ fonksiyonları yakinen takip edilir. Ayrıca, ameliyat sonrası kalp fonksiyonu ve kanama açısından cerrahi takipleri yapılır.

Kalp ve diğer organlarının çalışması ve saatlik takipleri normal gittiği takdirde hastalar uyutulmaya devam edilir ya da uyanmalarına izin verilir. Bu süre yaklaşık 3-6 saat arasında olup daha kısa ya da uzun sürebilir. Bu süre ameliyat sonrası seyre göre değişmektedir. Takiplerinde istenen bulguları ve durumlar olan hastalar tamamen uyanmalarının ardından solunum cihazından ayrılarak kendi nefeslerini alarak takibe devam edilir. Bu dönemde hastalara oksijen desteği verilir. İlaç tedavileri devam eder.

Yoğun bakım kalış süresi hastanın ameliyatına, ameliyat sonrası gelişen durumlara ve de özellikle eşlik eden yandaş hastalıklarına bağlı olarak değişir. Kalış süresi sorunsuz ve düşük riskli ameliyatlarda daha kısadır. Riskin yüksek olduğu, takibin gerektiği ya da yoğun bakım desteği sürecek hastaların kalma süresi değişim gösterebilir.

Doktorunuz size gereken bilgileri düzenli olarak verecek ve kalış süresini size bildirecektir.

Kalp tümörleri ile ilgili daha fazla bilgi edinmek, ikinci bir uzman görüşü almak veya randevu oluşturmak için benimle 0553 622 38 78 numaralı telefonum üzerinden iletişime geçebilir, gelişmeler için Instagram hesabımızı takip edebilir veya diğer yazılarımıza blog sayfamızdan ulaşarak inceleyebilirsiniz.

Yorum bırakın