fbpx
İçeriğe geç Kenar çubuğuna atla Alt bilgiye atla

Kapak Cerrahisinin İleri Aşamaları: Tekrarlayan Kalp Ameliyatları (Bölüm: 1/2)

Kalp kapaklarının sağlığı ve fonksiyonu, hayati öneme sahiptir ve bazen birden fazla müdahale gerekebilir. Bugün sizinle bu ameliyatların nedenlerine dair bazı önemli bilgiler paylaşacağım.

1️⃣ Paravalvüler Kaçaklar: Kalp kapaklarının çevresinde gelişen ve kapakların oturduğu dokudan ayrılması sonucu paravalvüler kaçaklar oluşabilir. Bu durum, ekokardiyografi ve TEE ile tespit edilir. Eğer ayrışma çok büyükse ve kalp yetmezliği veya kansızlık gibi şikayetlere neden oluyorsa, kapakların kapatılması gerekebilir. İki farklı yaklaşım mevcuttur: Cerrahi tedavi geniş ayrışmalarda tercih edilirken, daha küçük ayrışmaları kardiyoloji uzmanları kateterizasyon teknikleri ile düzeltebilirler.

2️⃣ Kapakçıkların Çalışmaması: Kapakçıklar üzerinde pıhtı oluşumu veya kapak altında fibrotik doku gelişimi (pannus) kapakçıkların düzgün çalışmasını engelleyebilir. Pıhtı tespit edilirse, kan sulandırıcı ilaçlar kullanılır. Ancak pannus gibi ciddi doku sorunları cerrahi müdahale gerektirebilir. Bu ameliyatlar, kalp cerrahisinin acil durumları arasındadır.

3️⃣ Enfeksiyon: Kapak ameliyatlarında kullanılan protez kapaklar ve kapak halkaları yabancı materyallerdir ve enfeksiyon riski taşır. Bakteriler bu protezlere yapışarak ciddi enfeksiyonlara yol açabilirler. Bu durumda, enfeksiyon hastalıkları, kardiyoloji ve kalp cerrahi uzmanlarından oluşan bir ekip tarafından dünya kılavuzlarına uygun şekilde tedavi edilir. Erken dönemde tespit edilen enfeksiyonlar genellikle antibiyotik tedavisi ile kontrol altına alınabilir, ancak ciddi komplikasyonlar durumunda acil veya erken ameliyat gerekebilir.

Kalp sağlığına dair bilgileri paylaşmaya devam edeceğim. Bir sonraki yazımda sürecin nasıl yönetildiğine dair önemli bilgiler paylaşacağım.

Kalp kapak cerrahisi ile ilgili daha fazla bilgi edinmek veya ikinci bir uzman görüşü almak için benimle 0553 622 38 78 numaralı telefonum üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Randevu oluşturmak için asistanımızı  0542 473 51 15 numaralı telefondan arayabilir veya iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca, adres ve iletişim için Google Haritalar sayfamızı inceleyebilirsiniz. 

Kalp hastalıkları ve tedavi yöntemleriyle ilgili merak ettiğiniz diğer konular için blog yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Yorum bırakın