fbpx
İçeriğe geç Kenar çubuğuna atla Alt bilgiye atla

Mitral Kapak Ameliyatları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mitral kapak, kalbin sol tarafında bulunan üst ve alt odacığı birbirinden ayırır. Alt odacığın kasılması sırasında kanın üstteki odacığa geçişini engelleyerek fonksiyonunu yerine getirir.

Mitral kapağın fonksiyonunu bozan hastalıklar iki grupta incelenir. İlk grup, kapağın kendi yapısının bozulması sonucu olan kapağın fonksiyonunu yerine getirememesi gibi problemleri içerir. İkinci grup ise kapağın kendi yapısının dışındaki nedenlerden dolayı fonksiyonunun bozulmasıyla ilgilidir.

Eğer nefes darlığı, çarpıntı veya çabuk yorulma gibi şikayetleriniz varsa, bir kardiyoloji doktoru mitral kapağınızdaki durumu değerlendirerek tespit edebilir. Diğer bir hasta grubu ise asemptomatik olarak tabir ettiğimiz şikayeti olmayan hasta grubudur. Bu grupta yer alan kişilerdeki mitral kapak hastalıkları da rutin kontrollerle sırasında tespit edilebilir.

Mitral kapak hastalıklarının cerrahi tedavi seçenekleri arasında iki ana başlık bulunur: Öncelik her zaman kapağı tamir etmektir. Mitral kapağın tamir edilmediği durumlarda kapak değiştirilir. Mitral kapak tamirinin önemli avantajları bulunmaktadır. Enfeksiyon riskinin düşük olması, ömür boyu kan sulandırıcı ilaç kullanımının gerekmemesi ve ameliyat sonrası dönemin daha rahat geçmesi bunlar arasında yer alır.

Bu nedenle, mitral kapak ameliyatı olacak hastaların kardiyologları ve kalp cerrahları ile iletişim kurarak kapağın tamir edilip edilemeyeceğini öğrenmeleri çok önemlidir.

Mitral kapak tamiri ve değişimi ameliyatı ile ilgili daha fazla bilgi edinmek, ikinci bir uzman görüşü almak veya randevu oluşturmak için benimle 0553 622 38 78 numaralı telefonum üzerinden iletişime geçebilir veya iletişim formunu doldurarak bana ulaşabilirsiniz. Ayrıca, adres ve iletişim için Google Haritalar sayfamızı inceleyebilirsiniz. 

Yorum bırakın