fbpx
İçeriğe geç Kenar çubuğuna atla Alt bilgiye atla

Hangi Kalp Ameliyatları Robotik Cerrahi Yöntemi ile Yapılabilir?

Günümüzde teknolojik ilerlemeler ile bazı kalp ameliyatları artık minimal invazif ya da robotik cerrahi yöntemi ile yapılabiliyor. Peki, ameliyatınızın küçük kesiler ile kapalı ya da robotik olarak yapılacağı bilgisini kim verir? Bu ameliyatlara uygun hastaların öncelikle minimal invazif (küçük kesi) ve robotik cerrahi ile uğraşan cerrahlara ulaşmaları gerekir. Bu işlerle uğraşmayan kişilerden alınacak bilgiler karar verme aşamasında sağlıklı olmayabilir. Her iki yöntemin cerrahi açıdan riskinin benzer olduğu göz önüne alındığında doğru bilgiye ulaşmak, ameliyat sonrası döneminizin rahat ve konforlu geçmesi açısından çok faydalı olacaktır ve hayat kaliteniz için çok kritiktir. Unutulmamalıdır ki, bu ameliyatlar kişinin mental, fiziki ve ruhsal durumu için maksimum faydayı sunar.

Robotik cerrahi göreceli olarak daha az sayıda kalp cerrahı tarafından yapıldığı için hastalarımızın robotik kalp cerrahlarına özellikle ulaşmaları gerekir. İlgi alanı ve tecrübesi robotik cerrahi olan kalp cerrahları sizin hastalığınıza uygun cerrahi yaklaşımı size sunacaktır. Bu ameliyatınızın kapalı ya da robotik olup olmayacağını bilgisine ulaşmanızı sağlayacaklardır.

Diğer yandan hangi kalp ameliyatları robotik cerrahi tekniği ile yapılabilir;

  • Mitral kapak tamiri: Mitral kapak hastalıklarının büyük bir kısmı eğer erken dönemde saptanır ise tamire uygun olabilir. Özellikle dejeneratif hastalıklar dediğimiz mitral kapağın yapısal bozuklukları ile ilgili durumlar kapak tamir adaylarıdır. Mitral kapak tamir ameliyatları robotik cerrahi tekniği ile yapılabilir.
  • Mitral kapak değişimi: Mitral kapak hastalıklarının bir grubu kapak tamirine uygun değildir ya da tamir başarısı düşüktür. Bu hastaların kapakları mekanik ya da biyolojik protezler ile değiştirilmesi gerekir. Robotik cerrahi ile mekanik ve biyolojik kapak değişimi ameliyatları güvenli bir seçenektir.
  • Koroner bypass ameliyatları: Robotik cerrahi göğüs kafesi açılmadan koroner bypass ameliyatlarının yapılmasına olanak sağlar. Göğüs iç kısmında bulunan iki atardamarın bypass işlemi için hazırlanması robotik cerrahi tekniği ile mümkündür. Bypass ameliyatlarında bu damarların kullanılması en üstün sonuçların alınmasını sağlar. Bu damarlar ile göğüs önden açılmadan, sol taraftan 4-5 cm’lik küçük açıklıktan kapalı bypass ameliyatı yapılabilir.
  • Triküspit kapak ameliyatları: Triküspit kapak bozukluklarında tamir ve kapak değişim ameliyatları robotik cerrahi ile uygulanabilir.
  • Kalp delikleri ve doğumsal kalp hastalıklarının tedavisi: Kalpte ASD ya da PAPVD gibi basit tipteki doğumsal kalp hastalıkları robotik cerrahi ile tedavi edilebilir. Bu ameliyatlarda anatomik düzeltme göğüs kafesi açılmadan başarı ile uygulanabilir.
  • Kalp tümörlerinin çıkartılması: Kalpte ortaya çıkan tümörlerin büyük kısmı iyi huylu tümörlerdir. Bu tümörler kalbin sol ya da sağ tarafında kulakçıklarda ya da karıncıklarda görülürler. Tüm bu odacıklarda gelişen tümörler robotik cerrahi ile çıkartılabilirler.
  • Ritim bozuklukları: Ritim bozukluğu olarak en sık atriyal fibrilasyona rastlamaktayız. Bu bozukluk daha çok mitral kapak ameliyatları sırasında eş zamanlı olarak tedavi edilebilir. Kullanılan enerji kaynakları radyofrekans ve cryoablasyon şeklindedir.

Tüm bu ameliyatların robotik cerrahi ile yapılması ameliyat sonrasında bazı faydalar ve avantajlar sağlar. Daha az ağrı, kan kullanımının çok çok az olması, organ bozukluklarının daha az görülmesi, çabuk ve hızlı hastaneden taburcu bu avantajlardan bazılarıdır. Kozmetik sonuçların üstünlüğü önemli bir avantajdır. Ayrıca, sosyal hayata ve iş hayatına daha erken dönmek suretiyle hastalarımızın mental ve fiziksel olarak daha iyi durumda olduğunu da görmekteyiz.

Robotik kalp cerrahisi ile ilgili daha fazla bilgi edinmek veya ikinci bir uzman görüşü almak için benimle 0553 622 38 78 numaralı telefonum üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Randevu oluşturmak için asistanımızı  0542 473 51 15 numaralı telefondan arayabilir veya iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca, adres ve iletişim için Google Haritalar sayfamızı inceleyebilirsiniz. 

Kalp hastalıkları ve tedavi yöntemleriyle ilgili merak ettiğiniz diğer konular için blog yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Yorum bırakın