fbpx
İçeriğe geç Kenar çubuğuna atla Alt bilgiye atla

Mitral Kapak Ameliyatlarında Açık, Kapalı ve Robotik Yöntemler Arasındaki Karşılaştırma

Mitral kapak ameliyatları günümüzde 3 ayrı yolla yapılabilir:

  1. Açık (Klasik) Cerrahi
  2. Kapalı (Endoskopik) Yöntem
  3. Robotik Cerrahi

Açık (Klasik) Cerrahi

Bu yaklaşım çok uzun zamandır uygulanan güvenli bir yöntemdir. Göğüs kafesi önden açılır ve operasyon geniş bir cerrahi görünüm ile uygulanır. Ameliyat sonunda toplumda “iman tahtası” ismi verilen “sternum kemiği” telle yaklaştırılır ve yaralar kapatılır. Burada önemli olan nokta, diyabet (şeker hastalığı) ya da osteoporoz gibi hastalıklara sahip riskli gruplarda kemiğin iyileşme süresidir. Genellikle riski olmayan hastalarda yani zayıf, kemiği kuvvetli ve yapıca sıkı olan kişilerde sternum kemiği daha hızlı iyileşir ve hasta günlük aktivitelere 4-6 hafta içinde geri dönebilir. Ancak, riskli gruplarda hastaların özellikle iyileşme döneminde dikkatli olması gerekir. Ağrı gibi istenmeyen şikâyetler uygun ağrı kesici ilaçlarla kontrol altına alınarak hastalara daha rahat ve konforlu bir iyileşme dönemi sağlanır.

Bu yöntem toplumda genellikle bir tereddütle karşılanır; ancak, hastalarımızdan aldığımız geri dönüşler ameliyat sonrası dönemin beklediklerinden daha iyi olduğunu göstermektedir. Yani, açık cerrahi toplumda düşünüldüğü kadar kötü bir yaklaşım değildir. Unutulmamalıdır ki, istenmeyen olaylar insanlar arasında ve özellikle sosyal medyada daha hızlı yayılır ve olumsuz bir önyargıya dönüşebilir. Hâlbuki hastalarımızın çoğu rahat bir iyileşme dönemi geçirirler.

Bu yöntem ile kalp cerrahisi ameliyatlarının tamamı yapılabilir. Kapak ameliyatları, koroner bypass cerrahisi, aort cerrahisi, doğumsal kalp hastalıklarının cerrahisi ve tümör çıkartılması bu ameliyatlar arasındadır.

Kapalı (Endoskopik) Cerrahi

Kapalı ya da minimal invazif yaklaşım göğüs kafesi önden klasik sternotomi ile açılmadan, sağ taraftan 4-5 cm’lik küçük kesiler ile yapılan ameliyatları içerir. Bu ameliyatlar toplumda “koltukaltı”, “kapalı”, “küçük kesi” ve “meme-altı” gibi farklı isimlerle anılır. Ortak nokta göğüs kafesine yandan girerek kalbe ulaşmak ve kapak ameliyatını tamamlamaktır. Bu ameliyatların avantajı daha az kanama, kan kullanımının çok çok az olması / olmaması, hızlı iyileşme ve günlük hayata daha erken dönüştür. Ayrıca, ağrının daha az olması ve hastaların hareket kabiliyetlerinin daha fazla olması kişinin kendine güvenini ve moralini arttırır. Daha sağlıklı bir iyileşme dönemi sağlar.

Hastalarımız sıklıkla bu yöntemi tercih etmektedirler. İyileşmenin hızlı olması ve kozmetik açıdan üstünlüğü tercih sebeplerindendir. Çalışan kişiler, öğrenciler ve ileri yaş hastaların bu yöntemden özellikle fayda gördüğünü biliyoruz.

Bu yöntem ile mitral kapak tamiri ve mitral kapak değişimi en sık uyguladığımız işlemler arasındadır. Ayrıca, eş zamanlı olarak triküspit kapak ameliyatları, ritim tedavisi ya da kalp deliklerini de kapayabilmekteyiz.

Robotik Cerrahi

Bu yöntem 2000 yılından sonra yaygınlaşmış ve özellikle son 10 yılda çok sık uygulanır hale gelmiştir. Bu kıymetli yöntemi uygulayan merkez sayısı ülkemizde çok az sayıdadır. Robotik ameliyatlar göğüs kafesine açılan 5 mm’lik çok küçük deliklerden yapılarak tamamen kapalı yöntem olarak bilinir. Cerrah endoskopik konsolda yüksek çözünürlüklü ve 3 boyutlu görüntüleme sisteminin yanı sıra hareket kabiliyeti yüksek cerrahi aletlerde göğüs kafesi kapalı olarak kalbin içinde ameliyatlar yapar. Hızlı iyileşme, daha az ağrı ve normal hayata konforlu bir dönüş robotik cerrahi ile mümkündür. Robotik kapak ameliyatları diğer yöntemlere güvenli bir alternatif olup tecrübeli merkezlerde güvenle yapılmaktadır.

Bu yöntem kalp cerrahisinin ulaştığı “Everest noktasıdır. Teknolojik açıdan en üstün bu yöntem ile mitral kapak tamiri ve değişimi, triküspit ameliyatlar başarıyla yapılmaktadır. Açık cerrahi açısından riski yüksek hastaların bu yöntem ile daha başarılı sonuçlar alındığı bilinmektedir.

Hastalarımız göğüs kafesinin açılmaması, küçük yara izi, daha az enfeksiyon, ve daha hızlı iyileşebilmek için bu yöntemi tercih etmektedirler.

Kalp ameliyatları hakkında detaylı bilgi veya ikinci uzman görüşü için benimle 0553 622 38 78 numaralı telefonum üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Randevu için asistanımıza 0542 473 51 15 numaralı telefondan ya da iletişim formu aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz. Adres ve iletişim bilgilerimizi Google Haritalar üzerinden inceleyebilirsiniz.

Kalp hastalıkları ve tedavi yöntemleriyle ilgili merak ettiğiniz diğer konular için blog yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Yorum bırakın