fbpx
İçeriğe geç Kenar çubuğuna atla Alt bilgiye atla

Aort Anevrizması: Ameliyat Zamanlaması ve Takibi

Aort anevrizması teşhisi konduktan sonra ameliyat zamanlaması hakkında endişelenmeniz doğaldır. Aort anevrizması olan hastalarda, aort çapı ameliyat zamanlaması açısından en önemli kriterlerden biridir.

Aort Çapının Önemi

Eğer aort çapınız düşük seviyelerdeyse, bir yıllık ya da iki yıllık düzenli kontrollerinizi mutlaka kardiyoloji hekimleri yapmalıdır. Ancak, anevrizma belli bir seviyenin üzerine geçtiğinde, ek tetkikler gerekebilir.

İleri Tetkikler ve Takip

Anevrizmanın ilerlemesi ve damarın genişlemesi durumunda, ekokardiyografiye ek olarak tomografi veya MR istenebilir. Bu ileri tetkikler, damar çapınızın yakın takibini sağlar. Damar genişliği arttıysa ve hızlı büyüyorsa veya şikayetleriniz oluşmaya başladıysa (göğüs ağrısı, sırt ağrısı gibi), bir kalp damar cerrahına başvurmanız gerekmektedir.

Cerrahi Değerlendirme

Cerrah olarak, aort anevrizmasının çapına, ilerleme hızına, oluş şekline ve sizin şikayetlerinize dikkat ediyoruz. Tüm bu faktörlerle birlikte, aort çapınız belli bir sınırın üzerindeyse ameliyat önerebiliriz veya sizi yakından takip ederiz.

Takip Süreci

Takiplerde önemli olan, tomografi veya MR gibi tetkiklerin düzenli yapılması ve bu ölçümlerin aynı merkezde, aynı kişiler tarafından gerçekleştirilmesidir. Ayrıca, takiplerin kardiyoloji ve kalp damar cerrahlarının iş birliğiyle, düzenli ve detaylı bir şekilde yapılması hayati önem taşır.

Sağlığınıza Dair Bir Hatırlatma

Eğer ana damarınızda genişleme varsa, yani bir anevrizmanız varsa, mutlaka bir kalp damar cerrahına başvurmalı ve görüşünü almalısınız. Gerekiyorsa, ikinci bir kalp damar cerrahından da görüş alarak takiplerinizi sürdürmelisiniz. Zamanında yapılan takipler hayat kurtarır ve ileride yaşayabileceğiniz ciddi problemlerden sizi korur.

Aort anevrizması ile ilgili daha fazla bilgi edinmek, ikinci bir uzman görüşü almak veya randevu oluşturmak için benimle 0553 622 38 78 numaralı telefonum üzerinden iletişime geçebilir, gelişmeler için Instagram hesabımızı takip edebilir veya diğer yazılarımıza blog sayfamızdan ulaşarak inceleyebilirsiniz.

Unutmayın, sağlığınız için düzenli kontroller ve doğru zamanda müdahale hayati öneme sahiptir.

Yorum bırakın