fbpx
İçeriğe geç Kenar çubuğuna atla Alt bilgiye atla

Kalp Ameliyatının Amacı ve Faydası Nedir?

Kalp ameliyatları kalp hastalıklarında ilaç tedavisi ve girişimsel işlemler (stent takılması gibi) sonrasında bu yöntemlerin yetersiz kaldığı ya da sağlanacak faydanın daha üstün olduğu durumlarda uygulanır. Kalp hastalığınızın tedavisinin cerrahlar tarafından yapıldığı durumlardır. Ameliyatların amacı mevcut sağlık probleminin tedavisi ve daha rahat sağlıklı bir yaşam sunmaktır. Elbette ki, ameliyat dendiğinde hastalarımız haliyle çekinmekte ve de korkmaktalar. Bu duygu gayet normaldir. Ancak, unutmamamız gereken kritik nokta sizin hastalığınızın çözümü ve ameliyattan sonra kazanacaklarınız olmalıdır. Şikayetleriniz ya da içinde bulunduğunuz ancak farkına yeni varılmış olan hayati riskleriniz ortadan kalkabilir. Ameliyat sonrasında daha sağlıklı bir kalp ve daha güvenli bir yaşam elde edeceksiniz.

Hastalarımızın şikayetleri genellikle göğüs/sırt ağrısı, yürürken zorlanma, çabuk yorulma, nefes darlığı, yürürken nefes zorlanması ya da halsizlik, çeneye ve kola vuran ağrılar, bayılma, çarpıntı, güç kaybı ve performans düşüklüğü olarak karşımıza çıkar. Tüm bu şikayetler bir kalp hastalığına bağlı olabilir. Bu sebeple sizin bir kardiyoloji uzmanına başvurmanız önerilir. Bu şikayetlerin sebebi ortaya çıkar, tedavi yöntemleri size sunulur ve son seçenek olarak ise ameliyat olmanız gündeme gelebilir. Hastalığınız ortaya kondu ve ameliyat size önerildiyse mutlaka bir cerrah ile görüşmenizde fayda olacaktır. Gerekiyorsa birden fazla uzmandan görüş almaktan çekinmeyin.

Bazı ameliyatların acil olduğunu, bazılarının ise erken dönemde yani kısa süre içinde (sizin herhangi bir şikayetiniz olmasa bile) yapılmasının size fayda/kazanç sağlayacağını unutmayın. Gerekirse ikinci, üçüncü uzman görüşleri almayı unutmayın. Fakat size önerilen tedaviyi ertelemeyin. Zaman kaybı ve beklemek kalbinizi daha çok hasta yapabilir. Karar sürecini ailenizle paylaşın ve de gecikmeyin.

Kalp ameliyatları ile ilgili daha fazla bilgi edinmek, ikinci bir uzman görüşü almak veya randevu oluşturmak için benimle 0553 622 38 78 numaralı telefonum üzerinden iletişime geçebilir, gelişmeler için Instagram hesabımızı takip edebilir veya diğer yazılarımıza blog sayfamızdan ulaşarak inceleyebilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Yorum bırakın