fbpx
İçeriğe geç Kenar çubuğuna atla Alt bilgiye atla

Kalp Ameliyatı Kararı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Genellikle hastalar kendisine ve yakınlarına kalp ameliyatı kararı bildirildiğinde bu durumun kabulü bir zaman alacaktır. Ameliyatın kabullenilmesi, kararın verilmesi ve de ameliyat olmak için doktor seçimi belirli bir zaman alır. Hastaların şikayeti olmayabilir, şikayetlerde artış olabilir ya da şikayetlerinin sıklığı ve şiddetinde değişmeler olabilir. Bu durumlar ameliyat zamanlamasını belirler. Bu sebeple ameliyat önerilen hastalarımız doktorlarına hızlı bir şekilde ulaşmaları, tetkikleri tam olarak iletmeleri ve doktoruyla bizzat görüşmeleri gerekir.

Bu aşamadan sonra yani hastalar ameliyat için gereken tıbbi bilgi ve detayları aldıktan sonra ameliyatı yapacak cerrahlarla konuşmaları ve karar vermeleri gerekir. Fakat, bazen hasta yakınlarının farklı doktorlardan görüş aldıklarını görmekteyiz. Hasta yakınlarının doktorlarla iletişiminin devamı önemlidir, ancak hastaların ameliyat öncesinde doktorlarıyla bizzat görüşmelerini önermekteyim. Doktor-hasta ilişkisinin kurulması önemlidir. Hastaların doğrudan doktorlarından bilgi alması önemlidir.

Ameliyat olma kararı aldığınızda ameliyat tipleri ve yöntemleri hakkında doktorunuzdan doğrudan bilgi alın. Önemli olan nokta size önerilen yöntemlerin size ne kadar fayda sağlayacağıdır. Her cerrahın tecrübesi farklıdır. Her bypass ameliyatı aynı şekilde yapılmaz, teknik detaylar ve farklılıklar mutlaka olacaktır. Her ustanın aynı işi farklı şekilde yapması ya da her yazarın aynı konuyu farklı şekilde yazması gibi cerrahların da yaptığı ameliyatlarda farklılıklar ve özel durumlar olacaktır. Bu yüzden geçireceğiniz ameliyatın uzun dönem faydalarının ne olacağını sormanız önemlidir. Bypass ameliyatında daha fazla atardamar kullanmak ve mitral kapak ameliyatında tamir yöntemlerini uygulamak bu özel işlerden birkaçıdır.

Kapalı yöntemlerin uygun durumlarda size avantaj sağlayacağını unutmayın. Bir başka deyişle hastalığınızın kapalı yöntemlere uygunluğunu cerrahınıza bırakın. Cerrahınız kapalı yöntem uygun ise size önerecektir, aksi halde kapalı ameliyat olmak isteyen kişiye bile bile daha az faydası olacak bu yöntemi uygulaması beklenemez, uygulamaması gerekir. Bu etik olmaz.

Siz de ameliyatınız ile ilgili bilgi, öneri ya da ikinci bir görüş almak istiyorsanız doktorunuza doğrudan ulaşın.

Kalp ameliyatları ile ilgili daha fazla bilgi edinmek, ikinci bir uzman görüşü almak veya randevu oluşturmak için benimle 0553 622 38 78 numaralı telefonum üzerinden iletişime geçebilir, gelişmeler için Instagram hesabımızı takip edebilir veya diğer yazılarımıza blog sayfamızdan ulaşarak inceleyebilirsiniz.

Bilgiyi siz alın, kararı siz verin.

Sağlığınıza dikkat edin ve her zaman kalbinizi önemseyin.

Yorum bırakın