fbpx
İçeriğe geç Kenar çubuğuna atla Alt bilgiye atla

Kalp Deliği (ASD: Atrial Septal Defekt) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kalp Deliği (ASD: Atrial Septal Defekt), kalpte bulunan atriumların (kulakçıkların) arasındaki duvarın tam olarak kapalı olmaması durumunu ifade eder. Bu durumda girişimsel işlemler ya da ameliyat ile kapatılır.

ASD, sık görülen bir kalp hastalığı olup, farklı alt tiplere ayrılır: Bunlar Ostium Sekundum Defekti, Ostium Primum Defekti, Sinüs Venosus Defekti ve Koroner Sinüs Defektidir.

Cerrahi yöntem olarak eskiden göğüs açılarak ASD kapatılırken günümüzde perkütan girişimsel yöntemler ile kapatılmaya uygun olmayan durumlarda göğüs önden açılmadan küçük kesilerle ya da robotik cerrahi yöntemi ile ameliyatlar başarıyla yapılmaktadır. Birçok hasta artık minimal invazif ve robotik cerrahi yöntemiyle kısa sürede normal yaşamına dönebilmektedir.

Tüm ASD tiplerinin cerrahi tedavisi günümüzde tam donanımlı merkezler ve deneyimli cerrahlar tarafından küçük kesi yöntemiyle yapılmaktadır. ASD ameliyatları ile ilgili daha fazla bilgi edinmek, ikinci bir uzman görüşü almak veya randevu oluşturmak için benimle 0553 622 38 78 numaralı telefonum üzerinden iletişime geçebilir, gelişmeler için Instagram hesabımızı takip edebilir veya diğer yazılarımıza blog sayfamızdan ulaşarak inceleyebilirsiniz.

Unutmayın, sağlığınızı korumak ve en iyi tedaviyi almak için bilgi sahibi olmak çok önemlidir.

Yorum bırakın